Programy motywacyjne

Programy motywacyjne, narzędzie wzrostu sprzedaży w handlu tradycyjnym.

Programy motywacyjne to narzędzie wzrostu sprzedaży w handlu tradycyjnym. Organizacja programów motywacyjnych B2B to działania skierowane do wielu ogniw łańcucha dystrybucji w handlu tradycyjnym: dystrybutorów, przedstawicieli handlowych, detalistów, ekspedientów.

Dla kogo są Czym są programy motywacyjne?

Programy motywacyjne B2B to długookresowe, realizowane zazwyczaj w cyklicznie powtarzanych 12 miesięcznych edycjach, kompleksowe akcje promocyjne, skierowane do przedstawicieli poszczególnych ogniw łańcucha dystrybucji w handlu tradycyjnym.

Potocznie mówi się, iż są to akcje B2B, czyli business to business. Programem motywacyjnym będzie np. akcja skierowana do dystrybutorów lub ich przedstawicieli handlowych, mająca na celu skłonienie ich do budowania dystrybucji numerycznej i sprzedaży Twoich produktów do punktów sprzedaży detalicznej.

Programy motywacyjne

Innym przykładem programu motywacyjnego będzie akcja skierowana do sklepów – punktów sprzedaży detalicznej w handlu tradycyjnym, slangowo mówiąc PSD TT, np. osób odpowiedzialnych za składanie zamówień, kierowników lub sprzedawców obsługujących bezpośrednio klientów: doradców lub ekspedientki. Programy motywacyjne B2B to kompleksowe akcje realizowane na zlecenie działów sprzedaży lub trade marketingu, mające na celu realizację celów stawianych w zakresie dystrybucji numerycznej, realizacji celów sprzedaży oraz dynamiki wolumenu

Na czym polegają programy motywacyjne?

Programy motywacyjne polegają na tym, iż w zamian za obietnicę określonych korzyści i przywilejów określonych w regulaminie, zachęcamy uczestników do realizacji zadań określonych przez organizatora.

Uczestnicy muszą być uprzednio zarejestrowani w programie, a ich dane przechowywane są w CRM – i360 Loyalty Software. Przykładem celów, jakie stawiane są przed uczestnikami programów motywacyjnych B2B będzie wprowadzenie produktu do określonej liczby nowych punktów sprzedaży detalicznej w handlu tradycyjnym, zbudowanie i utrzymanie standardu ekspozycji produktów i materiałów reklamowych POSM – merchandisingu, osiągnięcie określonego wolumenu lub dynamiki sprzedaży, zakup przez sklep detalicznny określonego mixu produktowego, itd. 

Co oferujemy Uczestnikom programów motywacyjnych?

Uczestnicy otrzymują nagrody pieniężne, rzeczowe, całą paletę wartości wsparcia punktu sprzedaży detalicznej, i szereg innych nagród dopasowanych do ich potrzeb.

Nagrody pieniężne

nagrody pieniężne

nagrody rzeczowe

nagrody rzeczowe

wartości wsparcia punktu sprzedaży detalicznej

całą paletę wartości wsparcia punktu sprzedaży detalicznej

ico4

szereg innych nagród dopasowanych do ich potrzeb.

nowoczesny program motywacyjny i360

Jakie są główne zalety programów motywacyjnych?

Zaletami programu motywacyjnego jest to, iż inni ludzie realizują za organizatora jego cele w handlu detalicznym i hurtowym, za co organizator wynagradza wyłącznie w przypadku, gdy poziom ich realizacji jest zgodny z założeniami zapisanymi w regulaminie.

Innymi słowy – organizacja programu motywacyjnego B2B umożliwia oszczędności wynikające z braku konieczności zatrudniania lub rozszerzania poziomu zatrudnienia własnych sił sprzedaży. Pracę za nas wykona dystrybutor, jego przedstawiciel handlowy, detalista czy ekspedientka.

Programy motywacyjne stanowią także platformę komunikacji z rynkiem. Dzięki swojemu długoterminowemu charakterowi i ustrukturyzowanej formie, umożliwiają komunikację z uczestnikami przy zerowym lub bardzo niskim koszcie dotarcia. W ten sposób stają się głównym medium komunikacji producenta z rynkiem. Zaletą jest optymalizacja kosztów, wyższe ROI, oszczędność czasu.

Jakie zyski mogą wygenerować programy motywacyjne w firmie?

Dobrze przygotowany program motywacyjny generuje dwucyfrowy odsetek wzrostu sprzedaży rok do roku. Wyniki są także widoczne w badaniach Nielsena i jego odpowiednikach w innych kategoriach rynkowych. Wszelkie koszty związane z organizacją programu pokrywane są dzięki dodatkowej marży realizowanej na wzroście sprzedaży. Używając branżowego określenia, program motywacyjny finansuje się sam z inkrementalnej marży.

motywacja

Od kiedy realizujemy programy motywacyjne?

W i360 realizujemy programy motywacyjne od ponad 10 lat. Przez ten czas zrealizowaliśmy ponad 100 programów w takich branżach jak: FMCG, finanse, motoryzacja, branża budowlana, retail, usługi i szeregu innych.

Przykład zrealizowanego programu motywacyjnego

Jednym z najciekawszych przykładów programu motywacyjnego są Lodowe Premie z Froneri, w ramach którego nasz Klient prowadzi sprzedaż lodów wielu znanych marek siłami przedstawicieli handlowych niezależnych dystrybutorów. Wyobrażasz sobie lepszy biznes niż taki, w ramach którego nie trzeba zatrudniać własnych sił sprzedaży? i360 zapewnia komunikację oraz rozliczenie wyników uczestników, a także wypłaca nagrody.

Drugim przykładem może być program skierowany do serwisów opon realizowany dla Bridgestone pod nazwą Pasja Bridgestone, który zapewnia kompleksową ofertę wartości niezbędną przedsiębiorcom, którzy sprzedają i serwisują opony.

program motywacyjny przykłady i360
Ostatnie publikacje dotyczące programów lojalnościowych w dziale Aktualności:
Programy motywacyjne FAQ – najczęściej zadawane pytania

Co to jest program motywacyjny B2B?

Program motywacyjny B2B to długookresowa, kompleksowa akcja promocyjna, zwykle powtarzana cyklicznie w 12 miesięcznych edycjach. Programy motywacyjne B2B mają na celu przekonanie pośredników handlowych do wykonania wyznaczonych celów określonych przez organizatora programu motywacyjnego.

Programy motywacyjne – dla kogo?

Programy motywacyjne dedykowane są dla pośredników handlowych i jest to przeciwieństwo programów lojalnościowych, jakie skierowane są do klientów końcowych.

Jakie są główne zalety programów motywacyjnych?

Niewątpliwą zaletą programu motywacyjnego jest fakt, że inni ludzie realizują za organizatora określone cele w handlu detalicznych bądź hurtowym, a nagrody przyznawane są wyłącznie w momencie, kiedy zakres ich realizacji jest zgodny z ustaleniami określonymi w regulaminie.

Organizacja programów motywacyjnych – komu zlecić?

Jako i360 od przeszło 10 lat zajmujemy się organizacją i obsługą programów motywacyjnych. Przez ten okres mieliśmy przyjemność zorganizować ponad 100 programów. Zaufaj naszemu doświadczeniu!

Programy motywacyjne